Якщо у вас є запитання,
Зв’яжіться з нами 0 800 40 90 60
Якщо у вас є запитання,
Зв’яжіться з нами 0 800 40 90 60
Якщо у вас є запитання,
Зв’яжіться з нами 0 800 40 90 60
Нирки, як парні паренхіматозні органи, відповідають за виведення з організму продуктів життєдіяльності та збереження компонентів, корисних для функціонування організму. Крім того, вони сприятливо впливають на регуляцію об’єму рідин організму, артеріального тиску і водно-електролітного балансу. При пошкодженні 75% активних нефронів виникають симптоми нефрональної недостатності. Симптоми захворювань нирок нелегко помітити. Серед них на перший план виходять підвищена спрага і, відповідно, виділення значної кількості сечі, зниження апетиту, втрата ваги тварини, шлунково-кишкові симптоми у вигляді блювоти і проносу, слабкість і повільне руйнування організму. Ниркова недостатність – це невиліковне захворювання, яке обумовлене прогресуючою втратою функції нирок по очищенню організму від продуктів метаболізму. Сигналом про прийдешнє захворювання є підвищення рівня сечовини і креатиніну в сироватці крові, аномальне зображення при ультразвуковому дослідженні, а також підвищення артеріального тиску і недостатність кровообігу. На другій стадії ниркової недостатності кішка починає пити багато води (полідипсія) і багато мочитися (поліурія). Це ознака того, що нирки починають втрачати свою функцію концентрації сечі. Третя стадія захворювання – фаза уремії.
Ниркова недостатність є частою причиною звернення до ветеринара. Захворювання цього органу діляться на гострі і хронічні. Гостра ниркова недостатність є результатом раптового пригнічення функції нирок в результаті ішемії або пошкодження, викликаного токсичними речовинами. Причинами можуть бути, наприклад, шок, спричинений раптовим падінням тиску внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, а також, наприклад, споживання етиленгліколю. Зниження ниркового кровотоку внаслідок анестезії та судинорозширювальних хірургічних процедур, а також надмірний прийом нестероїдних протизапальних засобів або нефротоксичних антибіотиків, наприклад гентаміцину, амфотерицину та інших аміноглікозидних антибіотиків, може призвести до гострої ниркової недостатності. Другий тип ниркової недостатності – це їх хронічна форма. Це стан, пов’язаний з прогресуючою і незворотною втратою функції цього органу. Перші помітні симптоми з’являються при порушенні функції 25% ниркової тканини. Ниркова тканина піддається постійному руйнуванню і втрачає свої фізіологічні властивості. Активні нефрони піддаються гіпертрофії та гіперплазії, компенсаторній реакції на ті, що зазнали необоротного пошкодження. Однак ця відповідь недостатня, і клубочкова фільтрація знижується. З’являються азотемія, протеїнурія, ці симптоми супроводжуються зниженням здатності концентрувати сечу, анорексією, виснаженням і зневодненням. Причини ХХН можуть включати спадковий, вроджений або набутий фактор. У діагностиці вроджених факторів корисною стає інформація, отримана під час бесіди з власником, вік, коли з’являються симптоми, расова схильність і зміни в тесті зображення. При набутій формі ХХН відбувається ураження клубочків, інтерстицію та кровоносних судин нирки. Ці пошкодження призводять до втрати функції нирок і можуть бути спричинені генералізованим інтерстиціальним запаленням, нефролітіазом, раком або хронічними захворюваннями, такими як хронічний пієлонефрит. Хронічний характер змін нирок призводить до ряду порушень з боку травного тракту, сечовидільної системи, зору, серцево-судинної, ендокринної та нервової систем.
Метою лікування хронічної ниркової недостатності є затримка дегенеративних змін у нирках шляхом впливу на порушення, які викликають ці зміни. Ці процедури включають антибіотикотерапію у разі пієлонефриту, контроль гіперкальціємії, що викликає нефропатію, видалення неопластичних уражень, каменів у нирках, контроль ниркових потоків у зв’язку з ішемічними симптомами. Також важливо відкоригувати гідратацію організму, контролювати рівень електролітів і кислотно-лужний баланс, внутрішню секрецію, запобігати блювоті і нудоті, стежити за харчовим статусом організму. Довгострокове лікування кішок із діагностованою хронічною нирковою недостатністю полягає в контролі гіпертензії за допомогою щоденного введення антигіпертензивних препаратів і надання їжі з низьким вмістом натрію, а також добавок калію. Надзвичайно важливою у випадку котів є необхідність мінімізувати стрес, підтримуючи постійну температуру навколишнього середовища, уникаючи зміни місця проживання, непотрібних подорожей або введення нової тварини в будинок.
Основою терапії при хронічній нирковій недостатності, крім медикаментозного лікування, є правильне харчування. Застосовуючи цілеспрямовану лікувальну дієту, можна уповільнити процеси, що руйнують функції нирок, мінімізувати несприятливі клінічні симптоми, спричинені підвищенням рівня сечовини та креатиніну, контролювати електролітний баланс та метаболічні порушення. Важливо забезпечити належне зволоження організму. Тому можна додавати воду в сухий корм або спонукати котів пити воду, зацікавлюючи їх, наприклад, фонтанами. Ниркові дієти характеризуються підвищеною смаковою привабливістю, що забезпечує достатнє споживання калорій і поживних речовин, і водночас дозволяє зменшити кількість добового раціону / раціону для запобігання перевантаження шлунка і блювоти. Зменшення кількості білка в раціоні позитивно впливає на здоров’я кішки з симптомами недостатності, але не можна бути занадто різким, оскільки це може згодом викликати його дефіцит з наслідками. Серед них спостерігаються симптоми втрати м’язової маси, ослаблення імунної системи, зниження гемоглобіну і синтезу білка. Для контролю гіперфосфатемії та вторинного гіперпаратиреозу доцільно вживати їжу зі зниженим вмістом фосфору.
Обмеження кількості фосфору в раціоні гальмує розвиток ниркової недостатності у кішок. Джерелом білка з низьким вмістом фосфору є, наприклад, м’ясо птиці або курячі яйця. В результаті зменшення кількості білка має затриматись розвиток захворювання. У випадку, коли знижена кількість білка приносить результати, а це відбувається через кілька тижнів застосування ниркової дієти, азот сечовини /BUN/ зменшується приблизно вдвічі. З цієї причини варто контролювати параметри нирок, щоб правильно скорегувати фармакологічне лікування, а також дієту. Найпоширенішим дисбалансом електролітів у кішок із нирковою недостатністю є гіпокаліємія, тобто низький рівень калію в сироватці крові. Підвищене виділення калію із сечею може бути основним розладом у кішок із ХХН і, якщо споживання їжі обмежене, призводить до надмірної втрати. Тому більшість котів з діагнозом ниркова недостатність повинні мати підвищений рівень калію в їжі, але важливо регулярно контролювати рівень цього елемента в крові. Для кішок із ХХН категорично рекомендується обмежити вміст натрію в їжі. Накопичення надлишку натрію, викликане порушенням виведення неефективними нефронами, є причиною гіпертонії. У котячих пацієнтів із симптомами підвищення сечовини та креатиніну або симптомами уремії, які отримують їжу з нормальним або підвищеним рівнем натрію, спостерігається збільшення об’єму позаклітинної рідини, гіпертензія та набряк. Омега-3 жирні кислоти EPA і DHA і Омега-6 також відіграють важливу роль. Вони обмежують гіпертензію в клубочках і мінімізують запалення, уповільнюючи при цьому процеси розвитку недостатності. Кішки, які страждають на ХХН через ослаблений апетит і збільшення втрат із сечею, ризикують отримати дефіцит вітамінів групи В. Дефіцит водорозчинних вітамінів призводить до ослаблення або навіть відсутності апетиту. Вони також є причиною діареї. До складу ниркової дієти входить додавання пребіотиків у вигляді ФОС, МОС і фітогенного комплексу. ФОС впливають на ріст корисної бактеріальної флори травного тракту, завдяки чому пригнічують розвиток патогенної мікрофлори. Бактерії для процесів розмноження використовують азот, також отриманий з харчових білків, що призводить до зниження його засвоєння. MOS, у свою чергу, не дає хвороботворним мікроорганізмам осідати на слизовій оболонці кишківника. Фітогенний комплекс на основі кропиви сприяє очищенню нирок і виведенню непотрібних речовин через сечовивідні шляхи. Антиоксиданти, присутні в їжі у вигляді вітамінів С, Е, селену і таурину, допомагають обмежити прогресуючий процес ниркової недостатності. Ця дія заснована на зв’язуванні вільних радикалів, які пошкоджують клітини.
Раннє виявлення ниркової недостатності може зменшити наслідки ниркової недостатності та дозволити вашій кішці жити довше. Умовою є правильне лікування та введення дієтичного режиму, що полягає у відповідному підборі мінеральних речовин, обмеженні кількості білка, фосфору та солі. Вміст білка в кормах для кішок із симптомами ниркової недостатності слід зменшити, щоб захистити їх дисфункцію, яка прогресує з віком, але в той же час забезпечити належне функціонування м’язів, гормонів, ферментів, імунної системи, усіх внутрішніх процесів синтезу білка. і процеси відновлення пошкоджених тканин.
Корекція дієти є важливим елементом терапії та визначає продовження та збереження якості життя кішок з хронічною нирковою недостатністю. Слід знати, що дане захворювання є прогресуючим, тому рекомендується постійне спостереження за станом здоров’я пацієнта, а саме оцінка фізичного стану, рівня гідратації, маси тіла, визначення основних лабораторних показників (сечовина, креатинін, фосфор, калій, загальний білок) .
Джерело: